Historie

Stručný průřez vývoje vývojem hokeje ve Veselí nad Lužnicí.

1948

Historie klubu  se začala psát v roce 1948, kdy se  na řece Nežárce 25.12 1948 sehrál první přátelský hokej mezi Sokolem  Vlkov  a  Sokolem Lužničan Veselí nad Lužnicí s výsledkem 3 : 3.

Tak vznikl první oddíl ledního hokeje , jehož předsedou se stal  pan  Emil Jezdický , učitel zdejší školy ,který stál v čele oddílu 6 let . Oddíl se přihlásil do mistrovské soutěže a ještě téhož roku sehrál další tři utkání .

1949

V roce 1949  se hrálo opět na řece  a od 1.1.1949 do 5.2.1949 bylo sehráno  celkem 8 utkání . Naše družstvo v mistrovské soutěži  II. třídy  SŽLH na Táborsku obsadilo 1. místo a postoupilo do soutěže  I. třídy .

V letních měsících 19.srpna 1949 se  začalo  budovat  první  zimní kluziště  na bývalé tržnici . Celá akce byla ukončena 2.12.1949.

1950

V roce 1950 sehrál oddíl na novém kluzišti s nízkými mantinely celkem 9 zápasů . Nejlepšími střelci se  stali  Kořenský (16),Škrle (10), Likler (8) a Kůrka s Kotilem .

V tomto období  bylo přihlášeno do mistrovských soutěží  družstvo mužů  a dorostenců Družstvo mužů  vyhrálo okresním mistrovství a  prošlo vítězně  kvalifikací až do krajské soutěže.Družstvo dorostu sehrálo celkem  10 utkání . Vyhráli svojí soutěž SHM a postoupili také do krajské soutěže .

1951

V roce 1951 byla dokončena stavba kluziště vybudováním nových mantinelů , elektrického osvětlení  a dřevěné tribuny  se střídačkami .

1952

Psal se rok 1952, kdy se ze  Sokolu Lužničan  stala  TJ Tatran – Prefa se 17 hráči . Sehrálo   se  25 utkání  s poměrem 175 : 179 branek. Tatran se tak stal okresním přeborníkem. Kvalifikačním  turnajem do krajské soutěže však neprošel. V tuto dobu  byly  ve městě ještě další dva  celky a to Jiskra – Lužan  a Lokomotiva ČSD .

1953-1954

Do sezóny 1953-54 byla přihlášena 4 družstva  a hrálo se na přírodním kluzišti . I.družstvo mužů hrálo krajskou soutěž sehrálo 25 utkání a  skončilo na  2. místě se 6. body . II. družstvo hrálo okresní soutěž , sehrálo 4 utkání. Dorostenci hráli krajskou soutěž a  sehráli 9 utkání . Druhé družstvo dorostu hrálo po linii DSO a získalo 2.místo . Žáci  hráli přátelské zápasy . Sehráli  9 utkání s poměrem 83 : 42 .

Rok 1954 byl rokem  velkých změn . Došlo ke sloučení všech tří závodních jednot a  tak  vznikla dnešní  TJ  LOKOMOTIVA  Veselí nad Lužnicí .

Od sloučení hrála TJ Lokomotiva Veselí nad Lužnicí v ledním hokeji okresní přebor a to bez výraznějších úspěchů . Postupně nastal útlum ledního hokeje ve Veselí nad Lužnicí . Družstvo mužů a žáci hráli OP ,každý nadějný hokejista odešel hrát za  Spartak Soběslav .

1972

V roce 1972 nastává oživení hokeje ve Veselí nad Lužnicí . Předseda TJ Lokomotiva JuDr  J.Topka   a starosta města J.Lacina  ustanovují nový výbor LH . Předsedou se stal Ing. Václav Suchan,členové  K.Bláha ,K. Jirek ,J.Novotný , P.Šubarský, F. Hrádek ,V.Malecha  a J.Vondruška.

1973-1979

V roce 1973 družstvo mužů  pod vedením trenérů K.Bláhy , P.Šubarského a vedoucího družstva K. Jirka vybojovalo 1.místo v OP,vyhrálo kvalifikaci 8 přeborníků okresu bez jediné porážky  a postoupilo do KP II , přestože  v tomto  roce pro nepřízeň  počasí nesehrálo  na nově vybudovaném kluzišti ani jedno mistrovské utkání . Bylo ustaveno  a do mistrovské soutěže OP  přihlášeno  družstvo žáků  a družstvo dorostu .O rok později  tyto družstva vyhrála  OP  a postoupila do KP II.

V roce 1976 je zahájena  výstavba  zimního stadionu ve Veselí nad Lužnicí s umělým ledem . Členové oddílu LH  členové TJ Lokomotiva Veselí nad Lužnicí  a příznivci ledního hokeje zdarma  budují vlastní ledovou plochu v akci Z .

1980 - 1981

Rok 1980  byl pro Veselský  hokej jeden z nedůležitějších . Došlo k založení sportovních tříd LH   na I.  a  II. ZDŠ  a začal se organizovat  nábor  žáků do oddílu LH .

V roce  1981 se družstvo mužů stává vítězem KP II.  a  v kvalifikaci vítězí nad

PF Č.Budějovice  4  :  2  a 5 : 0  , čímž si zajistilo postup do KP I . mezi elitu jihočeského kraje.

1982-1983

V roce 1982 družstvo dorostu  se stává  vítězem KP II.  a postupuje  do KP I . pod vedením  trenéra  V . Malechy  a vedoucího J . Vránka .

1984- 1985

V roce 1984  družstvo žáků  se stává vítězem  OP a postupuje  do KP . Družstvo staršího dorostu  a družstvo mladšího dorostu startuje v KP .

1986 - 1988

V roce 1985  jsou založena družstva starších žáků , mladších žáků ,základen  A,B,C . Tyto družstva začala hrát  mistrovské soutěže KP .V tomto roce bylo  osm družstev ledního hokeje v mistrovských soutěžích v krajském přeboru . Do vedení oddílu LH se zapojují  A. Likler ,V.Brůžek ,Z.Tůma , J.Elleder , F.Smolík a další .

V letech 1985 – 1989  se  dvakrát  naši žáci stali přeborníky kraje ,kdy  ve finále porazili i žáky Motoru Č. Budějovice. Velice úspěšně na prvních místech bojovali  i naše základny . V těchto letech  se družstvo mužů pohybovalo  v popředí  tabulky  KP .Skončili i na třetím místě ,ale na přeborníka kraje nedosáhli .Mezi hlavní opory  družstva  mužů patřili M.Novotný , O. Zimmel , L.Tůma , F.Hrádek a další .V žákovských kategoriích vyrůstají hokejisté R.Lomský, P.Bláha, M.Kodada, M.Bláha, P.Fencl , M.Štrba , R.Novotný a další , kteří odcházejí hrát  do ligových klubů.

1989-1991

V roce 1989  přebírá funkci předsedy oddílu LH Lokomotiva Veselí nad Lužnicí pan Václav Brůžek  a členy výboru  jsou J.Novotný, p. Jírek ,p. Malecha Václav  a p. Ranfl. Začíná období sametové revoluce a s tím i změna krajských soutěží na regionální. Družstvo 7.třídy se umístnilo na druhém místě .

1992-1993

Regionální přebor mužů se hraje ve spolupráci Hornorakouským hokejovým svazem v Linci. V soutěži se účastní EC Wels . Naše mužstvo mužů se umístnilo na 5 místě .Po roce se od této spolupráce upustilo . V žákovských  kategoriích  se družstvo starších žáků umístnilo na druhém  místě , mladší dorost a starší dorost na třetím místě. Nejlepším střelcem žákovské kategorie se stal Kotrba s 34 brankami .

1994 - 1995

Družstvo starších žáků se pod vedením M.Novotného umístnilo na prvním místě . Nejlepší střelci soutěže se stal  R.Novotný a druhý J. Elleder .

1995 - 1996

Dochází ke změně soutěží .Je ustanovena žákovská liga .Muži jsou po základní části na druhém místě . Dorost na prvním místě .Postoupil z kvalifikace přes Nové Město nad Metují vítězstvím  2: 5 a 10 : 2  do  ligy dorostu . Tato soutěž nebyla nakonec z finančních důvodů přihlášena , jinak hrají všechny věkové kategorie které ČSLH organizuje .

1996 - 1997

Do soutěží mužů přihlášeny dvě družstva „ A“ a „ B“ .  „B“ tým v regionální soutěži skončil druhý . Dorost opět region vyhrál  a postoupil do kvalifikace kde podlehl Frýdku -Místku 0 : 11 a  7 : 5 . Syrovátka vyhrál nejlepšího střelce KP dorostu .

1997 - 1998

Byla ustanovena krajská liga žáků . Družstvo juniorů a dorostu se umístnilo na třetím místě . Žákovská družstva hrají bez výraznějších úspěchů .

1998 – 1999

V tomto roce proběhla změna ve složení výboru LH . Předsedou zůstává V.Brůžek ,  místopředsedou se stává J.Drs a novými členy  výboru jsou R.Lomský, O. Zimmel, M.Novotný. Družstvo mužů pod vedením trenérů  R.Lomského , M. Veseckého a vedoucího týmu O. Zimmela vyhrálo krajský přebor .Sehráli kvalifikaci o postup do II. NHL s Klatovy Na domácím ledě jsme  zvítězili 3 : 0 , ale v Klatovech podlehli 2 : 8 a tak jsme nepostoupili. Za tým hráli M.Picka, M.Smolík, J.Elleder, P.Veselý, Z.Bílek, Z.Picka, V.Syrovátka, J.Štětka, P.Kovaříček, M.Špulák, M.Různar, T.Peterka, M.Špička, R.Klestil, M.Vaněk, M.Jinda , Ambrož, Šojdel , Hauser. Družstvo dorostu opět krajský přebor vyhrálo a v boji o postup do ligy dorostu porazilo K.Vary  „B“  9:3 a 9:5 . Družstvo 8 tř. se umístnilo na 3.místě, družstvo 4.tř. skončilo druhé. J.Drs vyhrál nejlepšího střelce soutěže RP 4.tř. s 29 brankami .

1999-2000

V soutěži RP skončilo družstvo 5tř. na 2.místě. Dorost uhájil ligu.Družstvo mužů skončilo po základní části na třetím  místě ,celkově taktéž na třetím .

2000-2001

Družstvo mužů skončilo na třetím místě. Junioři skončili na prvním , ale v kvalifikaci o ligu  neuspěli. Dorost opět setrval v lize. Družstvo 6.tř. skončilo v ŽL na 3.místě .

2001-2002

Tato sezóna patří k nejúspěšnějším v dosavadní historii klubu . Družstvo mužů skončilo po základní části na prvním místě . Junioři skončili taktéž na prvním místě RP a pod vedením P.Kovaříčka v kvalifikačním turnaji postoupili přes  Jablonec a Jaroměř do ligy juniorů . Družstvo dorostu stabilně hraje ligu. Oddíl LH má přihlášeno celkem 11 družstev do soutěží .

2002-2003

Před touto sezónou zasáhla naše město povodeň, která velice zkomplikovala přípravu mužstev  na nadcházející sezónu. Družstvo mužů  skončilo po základní části na 3.místě. Družstva dorostu a juniorů po špatné přípravě ztratila mnoho bodů  hned v úvodu soutěže a tuto ztrátu se jim již nepodařilo dohnat a  tak  sestoupila z ligy. Družstvo 5.tř. skončilo na 3. místě v RP.

2003-2004

Družstvo mužů skončilo  po základní části na 3.místě. Družstvo juniorů vyhrálo KP, ale v  kvalifikaci o ligu se nám nepodařilo postoupit . Bohužel jsme  v kvalifikaci skončili na třetím  místě. Družstvo dorostu hraje KP. Družstvo 6. tř. skončilo v ŽL na 2.místě .

2004-2005

Družstvo mužů  skončilo po  základní části na druhém místě celkově na třetím místě . Družstvo juniorů na druhém místě. Družstvo dorostu na třetím místě. Nejlépe se umístnilo družstvo 7.třídy, které skončilo na 2.místě v ŽL. Lední hokej má celkem 220 aktivních členů. Přihlášeny jsou všechny věkové kategorie, které organizuje český svaz ledního hokeje .

2005-2006

Po čtrnácti letech předsednictví LH odstupuje dlouholetý předseda  p.V.Brůžek a stává se řadovým členem výboru . Předsedou se stává J.Drs a místopředsedou R. Lomský. Novými členy výboru jsou zvoleni J.Čech, J.Marcilis, O.Zimmel, a P.Kovaříček. Před sezónou je upravena druhá tribuna.

Zpracoval : Robert Lomský